Frederikssund IK 2 - 0 Greve : SEJR!

ENDELIG KOM SEJREN!!
Der var tale om reel forløsning, da FIK hjemme på Kalvøen sejrede med 2-0 i går eftermiddags. Modstanderen Greve var inden kampen godt kørende og placeret solidt på 3. pladsen med pæn afstand til holdene under sig.
Det er imidlertid ikke længere tilfældet. Med de tre point sætter Frederikssund en prop i de skuffende resultater, og nu er der igen kig op til Greve og Herlev IF på pladserne lige over FIK i tabellen.
Kampen startede med to hold, der så hinanden an. Rasmus Hansen var tilbage i startopstillingen i FIKs angreb, men der var ingen mål i støvlerne på ham denne dag. Og det lignede en nulløsning på vej mod pausen, men så skete der noget.
I 40. minut udnyttede Mathias Bill flot en mulighed - og så var der endelig opløftende stemning på Frederikssund stadion.
Og 2. halvleg var ikke gammel, da et tidligt dødsstød blev sat ind. Der blev dømt straffe til FIK - og den nyligt tilbagevendte 'faste' straffe-skytte Rasmus Philipsen stillede op og sikrede 2-0.
Resten af kampen forsøgte FIK at kontrollere, og de holdt Greve fra de helt store chancer. Greves helt varme målscorer Benjamin Zeka fik ikke meget at arbejde og måtte lade sig skifte ud efter cirka en times spil.
Stillingen ser lige nu således ud: De fire bedste hold er automatisk sikret Danmarksserie-fodbold efter sommerferien, og med stor sandsynlighed vil 5. pladsen gøre det samme, men det vides først, når
3. division er færdigspillet.
3. 29 point Greve
4. 28 point Herlev IF
------
5. 27 point Frederikssund IK
6. 24 point GVI
7. 19 point Karlslunde IF
FIK har altså fået deres første sejr under den nye cheftræner, Daniel Hørlyk Sehested, og nu håber vi på, at holdet kan følge godt op på gårsdagens succes, når man spiller ude mod et af bundholdene - Nykøbing FC - på lørdag d. 17. maj kl.13.00.
Næste gang Frederikssund IK spiller på hjemmebane i DS er lørdag d. 24. maj kl. 13.00, hvor GVI er modstander.