Allerød FK 1 - 0 Frederikssund IK >> Sæsonafslutning nærmer sig
Det var ikke meget, der var på spil for nogle af holdene, da Allerød FK og Frederikssund IK bragede sammen i lørdags i den næstsidste runde af DS-oprykningsspillet til 3. division.
Alt håb var ikke ude for hjemmeholdet - og det blev måske afgørende for opgøret, der virkede lidt som en sommerkamp, hvor den normale gnist af intensitet manglede. Allerød FK kom bedst fra start og kom tidligt foran med 1-0, da Oliver Jensen allerede efter otte minutter bragte Allerød på vinderkurs med det, der skulle vise sig at blive kampens eneste scoring.
Tempoet var aldrig helt på kogepunktet - og selvom der var antræk og opbygning til gode ting - så forblev det altid 'lige ved og næsten'.
At Allerød FK så alligevel ikke kunne bruge sejren til så meget efterfølgende, det var så hvad det var. For de to tophold, Glostrup og Ringsted IF, mødtes samtidig i en kamp, der sluttede 1-1. Så Allerød FK kan glæde sig over evt. at slutte som nr 3, og det vil da også være sensationelt, hvis det ikke sker. Men det giver bare ikke så meget mere end den gode mavefornemmelse og følelsen af at have været med i ræset.
Frederikssund IK slutter sæsonen 2025/26 af med en hjemmekamp på lørdag d. 13. juni kl. 14.00, hvor der er besøg fra Fredensborg.
Forhåbentlig kan sæsonen afsluttes med positivt fortegn og måske løfte holdet en plads i stillingen, men alting vil være kosmetisk, da holdet allerede ved begyndelsen af oprykningsspillet var langt bagefter topholdene.
Foråret har givet ro, da nedrykningen ikke længere var muligt - og man har overrasket positivt i flere kampe og fået drillet nogle af de hold, som stadig kæmper om at kalde sig divisionshold efter sommerferien. F.eks. havde Ringsted IF allerede været rykket op, hvis ikke FIK havde chokeret alle og vundet i Ringsted for nogle uger siden. Nu kæmper de i stedet indædt med Glostrup om hvem der får pladsen i 3. division.
Der er som altid gratis adgang, gode grillpølser og øl & vand en masse - så mød op og støt holdet i sæsonens sidste kamp og send holdet godt og positivt på sommerferie.